VIDEO: Deň bielej palice preverí pozornosť Bystričanov. Na tomto priechode zbystrite
Za volantom zvýšte opatrnosť. Deň bielej palice upozorní vodičov, ako správne reagovať na nevidiacich chodcov.
Poukázať na potrebnú zvýšenú ohľaduplnosť a pozornosť voči chodcom so zrakovým postihnutím je cieľom ôsmeho ročníka dopravno-preventívnej akcie Deň bielej palice. Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska (ÚNSS) ju v spolupráci s Prezídiom Policajného zboru (PPZ) a Mestskou políciou (MsP) hlavného mesta SR Bratislavy organizuje v piatok 13. októbra v 48 mestách Slovenska, na 55 priechodoch pre chodcov.
Bez pokút
„Od 8. do 12. 00 h sa bude na vybraných priechodoch pohybovať figurant, ktorý bude simulovať reálnu situáciu, keď chce slabozraký či nevidiaci človek prejsť na druhú stranu,“ informovala koordinátorka celej akcie Dušana Blašková z ÚNSS. Dodala, že situáciu bude v blízkosti priechodov monitorovať polícia, ktorá bude zastavovať vodičov. "Tých ohľaduplných policajti pochvália, tých, ktorí nedali prednosť, poučia o tom, ako majú správne reagovať. Keďže ide o preventívnu akciu, pokuty sa ukladať nebudú,“ uviedla.
Akcia bude prebiehať aj v Banskej Bystrici. Vodiči by mali zvýšiť opatrnosť medzi 9:00 a 11:00 na priechode na Námestí Slobody.
Pomôže video
Zmysel akcie, ktorá sa koná pri príležitosti Svetového dňa bielej palice (15.10.), ozrejmila pretrvávajúcim trendom, keď mnohí vodiči stále nevedia správne reagovať a naznačiť chodcovi s bielou palicou to, že mu dávajú prednosť a môže bezpečne prejsť na druhú stranu. Upozornila, že často vodiči reagujú trúbením, svetelným blikaním alebo gestikuláciou. „Sú to však pre nás zmätočné signály, trúbenie je v doprave vždy primárne vnímané ako výstraha pred nebezpečenstvom. Blikanie svetlami alebo gestikuláciu nevidiaci, pochopiteľne, nevidí,“ vysvetľuje Blašková, ktorá je tiež zrakovo postihnutá.
Vodiči sa môžu na stretnutie s chodcom s bielou palicou pripraviť. V uplynulom roku vzniklo krátke inštruktážne video, ktoré ozrejmí, ako bezpečne identifikovať, kedy sa nevidiaci chystá vstúpiť na vozovku i to, ako chodca so zrakovým postihnutím adekvátne upozorniť, že môže bez obáv prejsť na druhú stranu vozovky. Video je možné nájsť na stránke ÚNSS.
Foto: ilustračné