V Bystrici kontrolovali vzorky vody zo studní: V desiatkach prípadov boli nevyhovujúce
Prekročenie najvyššej medznej hodnoty dusičnanov (50 mg/l) bolo podľa bystrického RÚVZ zistené u 27 vzoriek a v dvoch vzorkách vody bola prekročená limitná hodnota dusitanov.
Pri príležitosti tohtoročného Svetového dňa vody mohli občania 21. marca na Regionálnom úrade verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Banskej Bystrici využiť nielen bezplatné vyšetrenie vody z individuálnych vodných zdrojov v ukazovateľoch dusičnany a dusitany, ale aj konzultácie, týkajúce sa kvality pitnej vody, ukazovateľov kvality pitnej vody, rozsahu, početnosti a kritérií kontroly kvality pitnej vody, problematiky individuálneho a hromadného zásobovania pitnou vodou, ochrany zdrojov pitnej vody, právnych predpisov a pod. informovala o tom Mária Tolnayová, hovorkyňa RÚVZ B. Bystrica.
„V tento deň sme celkom poskytli 101 odborných konzultácií pri osobnom doručení vzoriek vôd a 19 konzultácií telefonicky. Všetkým obyvateľom, ktorí doručili vzorky na RÚVZ Banská Bystrica, sme zároveň poskytli informačné brožúry, ako aj tabuľku o jednom z možných spôsobov dezinfekcie vody v studniach,“ konštatovala MUDr. Kvetoslava Koppová, hlavná odborníčka hlavného hygienika SR v odbore hygieny životného prostredia a zdravia, vedúca Odboru hygieny RÚVZ B. Bystrica.
Dodala, že do laboratórií RÚVZ Banská Bystrica bolo v tento deň doručených celkovo 149 vzoriek vody v rôznych nádobách a fľašiach. Vzorky boli odobraté väčšinou z individuálnych vodných zdrojov – studní, prameňov, vrtov, studničiek, 7 vzoriek bolo odobratých z verejných vodovodov. Do laboratórií RÚVZ Banská Bystrica bolo doručených aj ďalších 325 vzoriek vody z RÚVZ v Lučenci (138 vzoriek), RÚVZ vo Veľkom Krtíši (116 vzoriek) a RÚVZ vo Zvolene (71 vzoriek). Tieto vzorky však nie sú predmetom hodnotenia banskobystrického RÚVZ, ale ich vyhodnotia jednotlivé RÚVZ v rámci ich aktivít k Svetovému dňu vody.
V laboratóriách RÚVZ Banská Bystrica bolo teda na dusitany a dusičnany analyzovaných celkom 474 vzoriek vody (v roku 2018 to bolo 922 vzoriek). Z celkového počtu 149 vzoriek doručených na RÚVZ Banská Bystrica, voda podľa jej slov v 120 prípadoch v obidvoch ukazovateľoch vyhovovala požiadavkám na kvalitu vody. Prekročenie najvyššej medznej hodnoty dusičnanov (50 mg/l) bolo zistené u 27 vzoriek a v dvoch vzorkách vody bola prekročená limitná hodnota dusitanov.
Občania boli upozornení, že voda s vyšším obsahom dusičnanov a dusitanov nie je vhodná na pitné účely a varenie, nesmie sa používať na prípravu umelej výživy dojčiat, ani na pitie a prípravu stravy tehotných a dojčiacich žien. Toto upozornenie je zverejnené na webovej stránke RÚVZ Banská Bystrica spolu s hodnotami dusičnanov a dusitanov v jednotlivých vzorkách vody. Najvyššia hodnota dusičnanov bola zistená v koncentráciách 216,0 mg/l resp. 206 mg/l a ďalšie 4 vzorky mali hodnoty dusičnanov vyššie ako 100 mg/l.
Okrem prekročenia limitu 50 mg/l v uvedených 27 vzorkách, bola v ďalších 72 vzorkách stanovená hodnota dusičnanov vyššia ako 10 mg/l, táto voda nie je vhodná na prípravu umelej výživy dojčiat ani na pitie a prípravu stravy tehotných a dojčiacich žien. „Všetkým obyvateľom, ktorí v tento deň doručili vzorky vody na RÚVZ v Banskej Bystrici odovzdali kartičku s číslom vzorky a informáciami, že výsledky budú zverejnené na webovej stránke RÚVZ Banská Bystrica www.vzbb.sk s upozornením, že v prípade využívania vody na ľudskú spotrebu je pre zodpovedné posúdenie vyhovujúcej kvality vody potrebné vykonať aj analýzu mikrobiologických, biologických a fyzikálno – chemických ukazovateľov,“ uzatvára hodnotenie analýz vzoriek vody MUDr. Koppová.
Foto: ilustračné