Riaditeľ bystrickej automobilovej školy: Nie sme papučkoví, na trh vypúšťame zdatných chlapcov
Stredná odborná škola v našom meste pripravuje študentov do života. Ponúka im prax v renomovaných autoservisoch aj stáže v nemeckej automobilke. Často sa stáva, že rodičia, ktorí tu študovali, na ňu prihlasujú aj svoje deti.
Spojená škola na Školskej ulici v Banskej Bystrici, ktorá zastrešuje i Strednú odbornú školu (SOŠ) automobilovú so 400 študentmi, nie je, ako tvrdí riaditeľ Ján Žuffa „papučková“ škola. „Sme technickou školou, ktorá sa zaoberá čiernym remeslom,“ zdôrazňuje.
Praxujú v renomovaných autoservisoch
Žuffa si nemyslí, že pri uplatnení kvalifikovaných pracovných síl v automobilovom priemysle žije dnes Slovensko iba z minulosti, ako hovoria niektorí. Podľa neho, „jeho“ škola vzdeláva mladých ľudí a na trh práce každoročne vypúšťa zdatných chlapcov, ktorí obstoja v konkurencii ostatných pracovníkov v oblasti automobilového priemyslu, a to aj vďaka tzv. duálnemu systému vzdelávaniu. Ten na tejto škole nikdy neprerušili.
Študenti okrem praxe v renomovaných autoservisoch v Banskej Bystrici, Zvolene, Brezne či v Žiari nad Hronom, kde si osvojujú pracovné návyky, získavajú praktické vedomosti aj v špičkovom školskom autoservise vo Vlkanovej pri Banskej Bystrici. „V lete sa nám vrátilo 12 študentov zo stáže z Nemecka, kde pracovali v autoservisoch Volkswagenu a reakcie na nich boli vynikajúce. Okrem získania zručností sme chceli, aby sa chlapci zdokonalili aj v jazyku,“ hovorí Žuffa.
Študenti chodia na náklady školy na autosalóny alebo strojárske veľtrhy u nás i v zahraničí, aby mali kontakt so svetom a videli, čo je nové v oblasti technológií. Podľa riaditeľa školy zamestnanosť študentov po skončení školy dosahuje okolo 80 percent, samozrejme, pokiaľ sami chcú pracovať.
Z generácie na generáciu
„Ako študenti aj pedagógovia sú rôzni. Aj tých školíme a musia pochopiť, že žiak je ich ‚zamestnávateľ‘, ak toho žiaka nemám, tak tu nemám čo robiť. Ak ho mám, tak mu musím za tie štyri roky odovzdať všetko, čo viem,“ reaguje Žuffa. Teší ho, keď rodičia, ktorí na „jeho“ škole vyštudovali, prihlasujú na ňu aj svoje deti. „Povedia mi, ja som sa tu naučil pracovať, chcem, aby ste to naučili aj moje dieťa. To je pre mňa odmenou,“ dodáva dlhoročný riaditeľ.
SOŠ automobilová ako jedna zo šiestich škôl na Slovensku otvorí od budúceho školského roka nový študijný odbor autotronik. „Je to vyšší level vzdelanosti v oblasti moderných automobilov. Spája elektroniku, elektrotechniku a mechaniku motorového vozidla. Žiaci sa budú vzdelávať v počítačových systémoch áut, vedieť ich nastavovať a opravovať. Chystáme otvorenie jednej triedy žiakov s dobrými študijnými výsledkami,“ prezrádza Žuffa.
Ako zdôrazňuje, musí dôjsť k novej koncepcii vzdelávania a zamestnávatelia v regióne musia jasne povedať, aké profesie a v akých počtoch majú odborné školy vzdelávať. Oni sami musia spolu so školami robiť nábory žiakov a vychovávať si ich.
Foto: ilustračné