Barbara Dallosová Správy

Žiarsky vinár vyvracia mýty o burčiaku: Neriskujte žalúdky a pozrite, ako má vyzerať ten pravý!

Burčiak je bezpochyby neodmysliteľnou súčasťou Žiarskeho jarmoku. Už ste stihli ochutnať? A viete, či ste pili pravý burčiak, alebo napodobeninu, ktorá vás môže stáť zdravie? Skôr než vyrazíte jarmočiť, čítajte!

Ilustračný obrázok k článku Žiarsky vinár vyvracia mýty o burčiaku: Neriskujte žalúdky a pozrite, ako má vyzerať ten pravý!
Foto: Barbara Dallosová

Keď si to na jarmoku strihnete cez uličky s občerstvením, na stánky s burčiakom narazíte doslova na každom kroku. Burčiaky z rôznych kútov slovenska, predajcovia s rôznymi stratégiami. Hoci väčšina predajcov vám dá najprv ochutnať vzorku, laik ani podľa tej nemusí rozlíšiť či ide burčiak ako má byť.

Žiarčania si myslia, že čas burčiaku je v čase jarmoku

Je všeobecne známe, že sladučký burčiak je sezónna záležitosť. Podľa vinára Milana Sučáka majú ale Žiarčania o tomto skreslený názor. ,,Pri procese výroby vína sa cukor z muštu pôsobením kvasiniek premieňa na alkohol. V určitom štádiu tohoto kvasenia sa rozkvasený mušt nazýva burčiakom. U nás v meste prevláda mylný názor, že čas burčiaku je v čase žiarskeho jarmoku. Burčiaková sezóna pritom začína v polovici augusta, keď dozrievajú skoré muškátové odrody. Postupne Iršai Oliver, Muškát Ottonel a začiatkom septembra Müller Thugau. Najlepšie burčiaky sú práve z týchto odrôd. Ďalšie odrody dozrievajú postupne až do polovice októbra, takže burčiaková sezóna je asi dva mesiace," vysvetľuje Sučák.

Ako spoznať dobrý burčiak?

Na otázku, koľko zo stánkarov na Žiarskom jarmoku predáva skutočný burčák, dostávame prekvapivú odpoveď: ,,Síce situácia sa za posledných desať rokov trochu zlepšila, stále je to asi len jedna tretina."

Ako si teda neprivodiť zažívacie problémy, a vybrať ten správny, keď vás všetci predajcovia urputne presviedčajú, že je to práve ten ich? Podľa žiarskeho vinára treba staviť na vlastné zmysly, nie predajné techniky stánkarov. Indikátormi sú najmä farba a konzistencia.

,,Kvalitný burčiak by mal byť vyrobený z odkaleného muštu. To znamená, že keď si ho necháme chvíľu postáť vo fľaši, nemala by sa na spodku vytvoriť 10 cm vrstva. Tam sa totiž okrem odumretých kvasiniek z kvasného procesu môžu nachádzať aj zbytky postrekov a iné nečistoty," upozorňuje Sučák.

Farba je hotová veda

Všimnúť si usadeninu na spodku fľaše nie je tak ťažká úloha. Dôležitá je ale aj farba lahodného moku, a s tou je to už trochu zložitejšie. ,,Farba by mala byť zlatožltá, žltozelená, alebo žltá s ružovým odtieňom pri bielych odrodách, pri modrých od ružovej po červenú,„ hovorí Sučák. Varovný prst ale dvíha najmä pred hnedkastými burčiakmi. ,,Burčiak nesmie byť hnedý, lebo to značí výraznú oxidáciu. Sú to väčšinou ,,druháky“, alebo burčiaky z jabĺk. Veľmi nebezpečná je aj mliečnobiela farba, a vôbec, bledé farby burčiakov," dodáva.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM