Ich činy nezostali nepovšimnuté. Dobrovoľným hasičom z Jelšavy sa ušlo takejto pocty
Z množstva nominovaných hasičov z celého Slovenska, ktorých navrhli okresní funkcionári Dobrovoľnej požiarnej ochrany SR, vyberali dva týždne. Ocenenými sa napokon stali traja jednotlivci a jeden hasičský tím.
Záchrana života, „ratovanie“ strechy nad hlavou či dlhodobé úsilie o výchovu skúsených hasičov – to je práca dobrovoľných hasičov. „Hrdinov všedných dní, ktorí nezištne pomáhajú zachraňovať ľudské životy a majetok“ odmenila v stredu na tlačovej konferencii v Bratislave známa pivovarnícka spoločnosť.
„Som veľmi rád, že to nevyberalo vedenie Dobrovoľnej požiarnej ochrany SR, ale návrhy prichádzali zdola, z okresov, územných organizácií, pretože tí ľudia najlepšie poznajú prácu svojich ľudí, ktorí venujú svoj voľný čas pre takú záslužnú činnosť, ako je dobrovoľníctvo,“ povedal prezident Dobrovoľnej požiarnej ochrany SR Pavol Ceľuch. Zároveň poznamenal, že Dobrovoľná požiarna ochrana na Slovensku v minulom roku slávila 95 rokov: „Máme celkovo zhruba 90 000 hasičov dobrovoľníkov, 2700 zborov. Veľmi ma teší, že rastieme, rozširujeme sa, zväčšuje sa nám členská základňa, to svedčí o tom, že tu žijú ľudia dobrej vôle, ktorí sú ochotní pomôcť tým, ktorí to potrebujú.“
Z množstva nominovaných hasičov z celého Slovenska, ktorých navrhli okresní funkcionári Dobrovoľnej požiarnej ochrany SR, vyberali v pivovare dva týždne. Ocenenými sa napokon stali traja jednotlivci a jeden hasičský tím. Práve ten pôsobí v našom okrese.
Sklenenú helmu a pivo na celý rok získal aj DHZ mesta Jelšava (okr. Revúca). Hasiči z Jelšavy mali vlani spolu 64 zásahov. Vďaka ich zásahom boli vyčíslené uchránené hodnoty za 46.900 eur. Asi najdramatickejší bol zásah pri požiari rodinných domov v obci Turčok v júni 2017. Zasahovalo deväť členov. Evakuovali 23 obyvateľov rodinného domu, následne likvidovali požiar a rozoberali konštrukcie, keďže išlo o komplikovaný požiar celého objektu. Hasiči museli byť obzvlášť opatrní, pretože v horiacom dome boli obyvatelia v karanténe pre infekčnú žltačku typu A.
„Pôsobíme v lokalite, ktorá je troška chudobnejšia, tí chlapci sa snažia robiť všetko preto, aby sme vedeli pomôcť v núdzi a pomôcť našim spoluobčanom, ako najlepšie vieme, či fyzicky, psychicky, technicky, ako sa len dá,“ uviedol Pavol Zapletal, veliteľ oceneného DHZ, ktorý vznikol už v roku 1873.