Správy

Počuli ste o Kamennej izbe? K ATRAKCII na juhu Slovenska vedie NOVÝ náučný chodník, FOTO

Novosprístupnená lokalita rozširuje turistickú ponuku regiónu a popularizuje Globálny geopark Novohrad – Nograd, na ktorého území sa nachádza.

Ilustračný obrázok k článku Počuli ste o Kamennej izbe? K ATRAKCII na juhu Slovenska vedie NOVÝ náučný chodník, FOTO
4
Galéria

K unikátnemu skalnému stupňu vytvorenému spätnou eróziou – Kamennej izbe vedie nový náučný chodník, ktorý v stredu otvorili v Šiatorskej Bukovinke v okrese Lučenec. TASR o tom informovala Zuzana Jóbová z Krajskej organizácie cestovného ruchu Banskobystrický kraj Turizmus.

Kamenná izba

„Veľmi sa tešíme, že v rámci Cerovej vrchoviny, územia, ktoré na Slovensku možno nie je až tak známe, pribudne niečo nové a zaujímavé,“ uviedla riaditeľka Chránenej krajinnej oblasti Cerová vrchovina Eva Belanová. Podotkla, že je tu existujúce prepojenie na cyklotrasu Novohradská magistrála. „Do budúcnosti je tu vízia nielen pre cyklistov, ale aj pre peších turistov. Toto územie je zaujímavé aj pre milovníkov geológie, kde môžu sledovať históriu vzniku Cerovej vrchoviny,“ dodala.

Pri vstupe do lesa na pravej strane je umiestnené oddychové miesto, drevený stôl s lavicou a na ľavej strane chodníka sú informačné tabule „Spoznaj les“.

„Kamenná izba je zaujímavá turistická lokalita, ktorá vznikla spätnou eróziou a preto sme sa rozhodli pri nej vybudovať náučný chodník, ktorý je tvorený dvomi časťami,“ priblížil starosta Šiatorskej Bukovinky Peter Badinka.

V prvej časti sú informačné tabule o rôznych druhoch živočíchov a po krátkej prechádzke, po približne 300 metroch, sa dostane návštevník k vodopádu, ktorý vytvára Kamennú izbu. K nej je vybudované schodisko aj s vyhliadkou.

Vyššia atraktivita

Dominantným turistickým lákadlom regiónu je neďaleký hrad Šomoška, ktorý ročne navštívi približne 30-tisíc ľudí. Novosprístupnená lokalita rozširuje turistickú ponuku regiónu a popularizuje Globálny geopark Novohrad – Nograd, na ktorého území sa nachádza.

Podľa riaditeľa Oblastnej organizácie cestovného ruchu (OOCR) Turistický Novohrad a Podpoľanie Tomáša Krahulca prispeje nová atraktivita k udržaniu turistov v tejto lokalite. „Komplexne sa snažíme budovať lokalitu geoparku a na slovenskej strane potrebujeme, aby boli zvýraznené všetky predpoklady, vďaka ktorým môže návštevník v regióne objaviť zaujímavé miesta,“ podotkol.

Náučný chodník vznikol v spolupráci s Oblastnou organizáciou cestovného ruchu (OOCR) Turistický Novohrad a Podpoľanie cez finančný príspevok Rozvojovej agentúry BBSK v sume 8-tisíc eur.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Ďalšie aktuálne správy

V OBRAZOCH: V Šiatorskej Bukovinke pribudol nový turistický chodník
4
Galéria
Video: Jakub Forgács / Zdroj: Dnes24.sk
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM