Ľubomíra Karmanová Správy

Majte tam oči na stopkách: 11 miest v Lučenci a okolí, kde sa vyskytujú nakazené kliešte!

Už opäť útočia! Na kliešte si treba dať v týchto dňoch pri vašom pobyte v prírode naozaj pozor. Platí to aj pre Lučenec a okolie. V ktorých lokalitách sa nachádzajú prírodné ohniská kliešťovej encefalitídy?

Ilustračný obrázok k článku Majte tam oči na stopkách: 11 miest v Lučenci a okolí, kde sa vyskytujú nakazené kliešte!
Zdroj: TASR

Po prechádzke v prírode si môžeme na tele či oblečení nájsť zákerné kliešte, ktoré však vedia narobiť poriadnu šarapatu. „Pred ochorením na kliešťovú encefalitídu sa môžeme chrániť správnym odevom, prípadne použitím repelentov. Kliešťová encefalitída sa môže preniesť aj kozím, kravským či ovčím mliekom, ktoré nebolo dostatočne tepelne upravené. Mlieko je potrebné pred konzumáciou prevariť alebo piť pasterizované,“ uvádza tím odborných pracovníkov Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky.

„Hneď ako si nájdeme prisatého kliešťa je potrebné ho čo najrýchlejšie odstrániť, najlepšie pinzetou kývavými pohybmi, bez točenia. Následne je potrebné kožu v mieste prisatia kliešťa vydezinfikovať,“ informujú ďalej odborní pracovníci. Vhodnou prevenciou proti ochoreniu je aj očkovanie, ktoré je najvhodnejšie začať ešte v zimných mesiacoch.

Na Slovensku sa nachádza viacero prírodných ohnísk kliešťovej encefalitídy. Nájdeme medzi nimi aj obce v okolí nášho mesta. Lučenčania by preto mali byť pri pobyte v prírode opatrní. Medzi prírodné ohniská kliešťovej encefalitídy totiž patria v rámci okresu Lučenec obce Lovinobaňa, Čakanovce, Panické Dravce, Šíd, Rátka, Veľká nad Ipľom, Fiľakovo, Čamovce, Tomašovce, Trebeľovce a Ábelová. Pozor si, však treba dať aj v okolí Poltára a to najmä v Málinci, Cinobani a Katarínskej Hute.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM