Prezident Kiska vyzdvihol krásy Horehronia. Poukázal však na problémy Brezna
Brezno hostí hlavu štátu. Na stretnutí s vedením mesta zarezonovali aj pálčivé problémy extrémizmu a nezamestnanosti.
To, že ľudia volia extrémistické strany, neznamená, že sú fašisti, ale že sú nespokojní s neriešením problémov, ktoré dennodenne vidia. Po pondelkovom stretnutí s vedením Brezna to uviedol prezident SR Andrej Kiska, podľa ktorého je najťažšou problematikou v meste práve nárast extrémizmu.
„Nerieši sa kriminalita, často spojená s Rómami, obrovský neporiadok. Tu vyvstávajú otázky, ako funguje naša polícia a čo máme spraviť ako spoločnosť. Pri rómskej problematike však nikdy nesmieme ostať len pri represiách, musíme diskutovať o tom, čo pre nich aktívne spraviť,“ konštatoval prezident, podľa ktorého sa s primátorom Brezna Tomášom Abelom zhodli na dvoch cestách. „Nachádzať a dať im prácu a sústrediť sa na ich vzdelanie,“ konkretizoval.
Počas stretnutia sa dotkli i témy zamestnanosti v regióne. „Principiálne je tu veľmi málo súkromných investorov. Najväčšími zamestnávateľmi sú mesto, nemocnica, školy. Chýba tu taký skutočne podnikateľský duch," povedal Kiska a zároveň ocenil, že samospráva na to reaguje a z pohľadu infraštruktúry či priemyselných parkov pripravuje všetko pre to, aby sa do regiónu podarilo pritiahnuť investorov.
Za prednosť Brezna považuje prezident prírodu v jeho okolí. „Horehronie je nádherný kraj. Muránska planina či Telgárt sú nádherné oblasti Slovenska, ktoré sú často neobjavené aj nami, Slovákmi, a nieto ešte zahraničím. Takže je otázka, čo spraviť, aby sme túto prírodu ukázali ľuďom a aby sa sem mali, ako dostať,“ podotkol prezident, podľa ktorého sú v tomto smere dôležité cesty a ubytovacie zariadenia.