Prevádzka Arény bude lacnejšia, ekologickejšia, a pre obyvateľov aj bezpečnejšia
Chladiace zariadenie breznianskeho zimného štadióna pamätá časy hlbokého socializmu. Na jar budúceho roka ho má nahradiť nové, čo pocítia aj návštevníci.
Vedenie samosprávy sa rozhodlo zastaralé chladiace zariadenie v Aréne nahradiť novým. K výmene dôjde na jar budúceho roka. Nový systém prinesie lacnejšiu a bezpečnejšiu prevádzku s ohľadom na ekológiu, informuje v tlačovej správe radnica. Mesto taktiež dbá aj na bezpečnosť obyvateľov.
Časy socializmu
Rok výroby chladiarenského zariadenia na breznianskom zimnom štadióne siaha ešte do čias hlbokého socializmu. „Strojovňa je už vysoko poruchová, nespoľahlivá, nákladná na energie, servis a prevádzku. Opravy sú veľmi drahé, nehovoriac o tom, že náhradné dielce je ťažké zohnať. Na Slovensku už len málo miest využíva tieto druhy starých chladiacich systémov,“ vysvetľuje Ivan Brozman, poverený riadením Technických služieb, ktoré sú zároveň správcom Arény.
V zlom technickom stave sú aj elektropožiarna signalizácia a hlásiče úniku čpavku, preto by do týchto zabezpečovacích zariadení museli investovať. Stroje sa už ani nevyrábajú.
Vedenie mesta sa rozhodlo zaobstarať nový chladiaci systém, ktorý nielenže prinesie úsporu nákladov na energie, ale v prvom rade bude bezpečnejší pre obyvateľov a celkovo pre životné prostredie.
Ako povedal viceprimátor Ján Králik, chladiace zariadenie môže mesto kúpiť na základe viacerých ponúk, kde cena týchto zariadení je od 350-tisíc eur a viac.
„Zahrnutý je v nej už aj projekt na realizáciu, záručný a pozáručný servis, čo sú tiež nemalé finančné prostriedky. Vyberať budeme na základe čo najbezpečnejšieho systému a úspor energie, ktoré novou technológiou dosiahneme. Pri jednaní sa snažíme dohodnúť aj to, aby platby nebolo nutné realizovať naraz, ale z rozpočtu mesta, rozložiť ich na tri-štyri roky, a tým pádom by sme ich mohli splácať z rozpočtu mesta.“
Kvalitný ľad
Nový chladiaci systém bude výhodný pre správcu zariadenia aj pre návštevníkov, vďaka pokrokovej technológii bude zabezpečovať efektívnejšie chladenie a výrobu kvalitnejšieho ľadu. Fungovať bude na diaľkové ovládanie, pozitívom je aj lepšia regulácia a úspory na zamestnancov.
Dobrou správou je, že nové systémy jednoznačne znižujú objem čpavku, a to z 1,5 tony na 120 kilogramov. Ako dodal viceprimátor Ján Králik, existuje smernica EÚ, ktorá od určitého obdobia bude chladenie čpavkom zakazovať.
„Ide o toxickú veľmi nebezpečnú látku a v prípade poruchy, úniku by mohla ohroziť zdravie a život obyvateľov, ako aj celkovo životné prostredie.“
Ilustračné foto, TASR