Katarína Oravská Správy

Hygienici si posvietili na pramene na breznianskej Kyslíkovej dráhe: Výsledky mnohých prekvapia!

Hygienici si posvietili na naše pramene. Vzorky vody odobrali z piatich, ktoré sa nachádzajú na trase Kyslíkovej dráhy v Brezno. Výsledky mnohých prekvapia!

Ilustračný obrázok k článku Hygienici si posvietili na pramene na breznianskej Kyslíkovej dráhe: Výsledky mnohých prekvapia!
Foto: Katarína Oravská

Pracovníci Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) so sídlom v Banskej Bystrici odobrali v apríli 2015 vzorky vody z piatich prameňov, ktoré sa nachádzajú na trase Kyslíkovej dráhy v meste Brezno. Potvrdila to hovorkyňa RÚVZ B.Bystrica Mária Tolnayová.

Kolísavá kvalita

Vodu z nich odborníci laboratórne vyšetrili v základných fyzikálno-chemických, mikrobiologických a biologických ukazovateľoch v zmysle nariadenia, ktorým sa ustanovujú požiadavky na vodu určenú na ľudskú spotrebu a kontrolu kvality vody určenej na ľudskú spotrebu.

Vzorky vody odobrali z Prameňa p. Márie, Prameňa Juraja a Heleny, Martinovho prameňa, Jozefovho prameňa a zo Štefanovho prameňa.

„Na základe laboratórnych analýz vyšetrených vzoriek vody môžeme konštatovať, že voda vo všetkých prameňoch má kolísavú kvalitu v mikrobiologických a biologických ukazovateľoch. Nestabilita resp. kolísavosť kvality vody v týchto ukazovateľoch môže byť ovplyvnená najmä hĺbkou prameňov, spôsobom ich záchytu, či prípadnou kontamináciou podzemnej vody povrchovými vodami v čase zrážok,“ konštatoval Miroslav Schwarz z Oddelenia hygieny životného prostredia a zdravia banskobystric­kého RÚVZ.

Najlepší je Štefan, najhoršia Mária

Najlepšia kvalita vody bola zistená v Štefanovom prameni a najhoršia v Prameni p. Márie (prameň sa nachádza hneď pri štátnej ceste a je najviac využívaný na odber vody). Laboratórnou analýzou bolo tiež zistené, že voda v Štefanovom prameni sa vyznačuje zvýšenou tvrdosťou a vodu v ostatných štyroch prameňoch možno považovať za vodu mäkkú (najmä Jozefov prameň).

„Voda s nestabilnou kvalitou v mikrobiologických a biologických ukazovateľoch môže byť faktorom prenosu infekčných ochorení prenosných vodou, najmä hnačkových črevných ochorení, preto neodporúčame používať vodu z prameňov ako hlavný, jediný a dlhodobý zdroj vody určenej na ľudskú spotrebu, respektíve na pitné účely,“ dodal M. Schwarz.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM