Muž, vďaka ktorému sa okolie Bystrice zazelenalo: Uznanie sa mu však dostalo až po smrti
Nádherná príroda... To je jeden z najväčších plusov Banskej Bystrice, ktorá je obkolesená lesmi. Mnohí možno ani netušia, že veľkú zásluhu na tom má jeden muž, ktorý dal lásku k prírode najavo skutočne obdivuhodným činom.
Iba nedávno uplynulo 176 rokov od úmrtia najuznávanejšieho lesníckeho odborníka na prelome 18. a 19. storočia, Jozefa Dekreta Matejovie. Pamätník tohto významného lesníka sa nachádza hneď pod oknami štátneho podniku Lesy SR, ktorý sídli v meste pod Urpínom.
Uznanie až po smrti
Ako uviedol generálny riaditeľ Lesov SR Peter Morong, činnosť a aktivity Jozefa Dekreta Matejovie boli veľkým prínosom pre celé lesníctvo nielen na Slovensku, ale i v Európe. Uznanie sa mu však dostalo až po smrti.
„Začal s umelým zalesňovaním a celkovo nápravou vtedy baníctvom zničených lesov, zaviedol nové technologické postupy v lesníckej, ťažbovej činnosti. Dnes je to už samozrejmosť, ale on zaviedol ako prvý pracovné postupy – ťažbu pílou, vtedy ešte ručnou, kde sa nahradili sekery. Zvýšila sa tým pádom produktivita práce a rentabilita výroby,“ priblížil Morong.
Jozef Dekret Matejovie zavádzal nové technológie v pestovaní a ochrane lesa, začal s výsevom holín. Dovtedy sa totiž všetky postupy pri ťažbe dreva obmedzovali len na prirodzené zmladenie lesa, no on začal s umelou obnovou a nielen sadenicami, ale aj výsevom semena, aby sa plochy čím skôr zalesnili.
Pomáhal všetkým v lese
„Umelé zalesňovanie sme dnes už povýšili na zákonné normy, a teda, že do dvoch rokov každá holina, ktorá vznikne po ťažbe dreva, musí by zalesnená,“ poznamenal Morong.
Podľa neho Dekret Matejovie bol príkladom aj ako človek, ktorému nebola ľahostajná sociálna situácia ľudí. „Pomáhal lesným robotníkom a všetkým ľuďom, ktorí v lese pracovali. Vytváral mnohé fondy na pomoc, keď sa ocitli v sociálnej tiesni,“ dodal Morong.
Samotný Jozef Dekret Matejovie vysadil len v lokalite Starých Hôr, blízko Banskej Bystrice, viac ako 3500 hektárov lesa, ktorý bol vtedy zničený.
Čítajte tiež:
Toto nikto iný nepochopí: 5 vecí, vďaka ktorým rozoznáte Bystričana na sto honov :)
Foto: ilustračné