Lunter v Bystrici ocenil 15 učiteľov. Trénovali ich ako nenaletieť dezinformáciám
Víkendový vzdelávací seminár Zimná škola: Učitelia proti dezinformáciám zorganizoval Slovenský inštitút pre bezpečnostnú politiku v spolupráci s britskou ambasádou.
Pätnásť stredoškolských učiteľov z celého Slovenska, ktorí sa zúčastnili zimnej školy, zameranej na rozvoj kritického myslenia a boj proti dezinformáciám, ocenil v uplynulých dňoch v Banskej Bystrici predseda Banskobystrického samosprávneho kraja Ján Lunter. Odovzdal im certifikáty a vyjadril podporu i vďaku za rozvoj svojich zručností, vedomostí v tak dôležitých témach a na úkor svojho voľného času. Informovala o tom Monika Masariková, riaditeľka Slovenského inštitútu pre bezpečnostnú politiku.
„Zručnosti, ktoré učitelia nadobudnú počas prednášok a tréningov, im pomôžu rozvíjať kritické myslenie ich študentov, aby nenaleteli falošným správam či dezinformáciám. Prieskumy verejnej mienky ukazujú, že až 40 percent Slovákov využíva ako hlavný zdroj dennodenných informácií sociálne siete. Tretina tiež pravidelne čerpá informácie z pochybných konšpiračných webov,“ vysvetlila Masariková.
Podľa Luntera rast extrémizmu na Slovensku nezáleží len od socio-ekonomických faktorov. „Extrémizmus a radikalizácia spoločnosti sa netýka len chudobných oblastí, ale zvyšujú ho i intervencie zahraničných aktérov prostredníctvom dezinformačných médií,“ zdôraznil.
Pripomenul tiež, že učitelia sú pri výchove budúcich generácií kľúčoví. „Je potrebné hľadať vzájomné porozumenie, rešpekt a motivovať mladých komunikovať o problémoch, ktoré trápia našu spoločnosť, samozrejme, nie agresívnym spôsobom,“ dodal šéf kraja s tým, že extrémizmus nie je cesta.
Víkendový vzdelávací seminár Zimná škola: Učitelia proti dezinformáciám zorganizoval Slovenský inštitút pre bezpečnostnú politiku v spolupráci s britskou ambasádou.
Foto: ilistračné