Bystrický poslanec vyrukoval so psíčkarským manuálom: Radí, čo robiť pri strate havkáča
Stratený či zatúlaný psík v uliciach mesta vie poriadne potrápiť majiteľov. V chladných dňoch a nociach môže byť rýchle rozhodnutie jeho záchranou. Banskobystrický poslanec preto spísal manuál, podľa ktorého môžete zvýšiť šance na nájdete vášho domáceho miláčika.
Najdôležitejšie pri strate psíka je zachovať si chladnú hlavu. Radí to mestský poslanec v Banskej Bystrici Martin Turčan, ktorý ľuďom poskytuje manuál, ako nájsť v meste pod Urpínom svojho domáceho miláčika a čo by mal robiť cudzí človek, ktorý také zviera nájde.
Treba si zachovať chladnú hlavu
„Ak sa psík vyplaší až natoľko, že ujde a nevie sa vrátiť domov, je dôležité, aby majiteľ, ktorý hľadá svoje zviera, a aj prípadný nálezca vedeli, ako postupovať,“ uviedol Turčan. Podľa neho základom je zachovať si chladnú hlavu, dodržať štandardné postupy a využiť všetky dostupné možnosti.
„Keď sa domáce zviera stratí, alebo naopak, nájde sa, treba sa najprv obhliadkou okolia ubezpečiť, že psík sa skutočne stratil a jeho majiteľ nie je len od neho niekoľko metrov vzdialený. Ak pes skutočne nemá známeho majiteľa, treba konať. V chladných dňoch a nociach môže byť rýchle rozhodnutie jeho záchranou,“ zdôraznil Turčan.
Podľa neho najrýchlejšie je využitie sociálnej siete, cez ktorú možno rozšíriť informácie o hľadanom zvieratku, najlepšie aj s jeho fotografiou a kontaktnými údajmi. „Každý pes v Banskej Bystrici musí byť podľa zákona registrovaný na mestskom úrade, a preto má mať na obojku pripevnenú známku s registračným číslom,“ vysvetlil Turčan s tým, že podľa tohto čísla môže nálezca zistiť majiteľa psa v spolupráci s mestskou políciou. Hliadky majú totiž vždy poruke PDA zariadenia s aktuálnou databázou psov.
Pomôže čítačka čipov
Ako pripomenul, u každého psíka, ak je veterinárom očipovaný a registrovaný, je 100-percentná pravdepodobnosť, že čítačkou čipov sa podarí zistiť kontaktné údaje majiteľa. Čítačku majú veterinárne ambulancie, ale aj relevantné občianske združenia a organizácie zaoberajúce sa túlavými zvieratami a starostlivosťou o ne. Tie vedia zistiť z čipu na centrálnom registri spoločenských zvierat kontaktné údaje na majiteľa. To by si však majitelia psov mali vopred overiť, či sú naozaj uvedení v registri.
„Pri strate psíka, alebo jeho nájdení, treba kontaktovať mestskú políciu na telefónom čísle 159, alebo číslo 048/4330804, keďže je možné, že ho medzičasom našli a odchytili. Pomôžu a overia u všetkých hliadok v teréne, či psa neodchytili v spolupráci s určenými zamestnancami,“ pokračoval poslanec. Podľa jeho slov treba uviesť presný popis strateného psa a lokalitu, kde bol nájdený.
Mestská polícia počas pracovných dni psíka umiestni do Karanténnej stanice vo Zvolene. „Mimo pracovnej doby stanice mu polícia zabezpečí pobyt v dočasnom koterci. Ľudia môžu kontaktovať aj samotnú Karanténnu stanicu vo Zvolene, ktorá zabezpečuje pre Banskú Bystricu starostlivosť o túlavé psy,“ dodal Turčan. Podľa neho čím viac ľudí vie o tom, že sa hľadá stratený psík, tým väčšia šanca je na jeho nájdenie.
Foto: archív Martina Turčana